Sıkça Sorulan Sorular

Devlet katkısı herkese ödenir mi?

Bireysel emeklilik hesabı dahilinde katkı payı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile 29.05.2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. Maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoyları tarafından ya da bu kişiler adına yatırılan katkı payları için devlet katkısı ödenir.

İşveren grup emeklilik sözleşmelerine devlet katkısı ödenmemektedir.

Eşim veya çocuğum adına ödeme yaparsam onlar da devlet katkısından yararlanabilir mi?

Evet, eşiniz veya 18 yaşından büyük çocuğunuz adına yatırdığınız katkı paylarının üzerinden %25’i oranında devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine dâhil olan her aile bireyiniz devlet katkısından ve sistemin diğer tüm avantajlarından ayrı ayrı faydalanır.

Devlet katkısından faydalanmak için ne yapmam gerekir?

Katkı payı ödemesi dışında herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.

Devlet katkısını nasıl takip edebilirim?

Devlet katkısı, bireysel emeklilik hesabınız dahilindeki ayrı bir alt hesaba yatırılır. Böylece ödediğiniz katkı paylarıyla oluşan birikiminiz ile devlet katkısıyla oluşan birikiminizi ayrı ayrı izleyebilirsiniz.

Ayrıca e-Devlet Kapısı üzerinden Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama hizmetinden de sorgulama yapabilirsiniz.

×

Powered by WhatsApp Chat

×

Hemen Fiyat Teklifi Alın